John Howard ausztrál miniszterelnök keddi sajtóértekezletén megerősítette: a "megelőző csapást" a nemzetközi terrorizmus elleni fellépés törvényes eszközének tekinti.
Howard vasárnapi kijelentése, miszerint az államok vezetőinek joguk van megelőző akciókra a terrorizmus fenyegetésével szembeni hatékony fellépés érdekében, igen éles tiltakozásokat váltott ki több ázsiai ország, köztük Malajzia, a Fülöp-szigetek, Indonézia és Thaiföld kormánya részéről.
A Fülöp-szigetek kormánya "bizarrnak és arrogánsnak" minősítette Howard kijelentését, Mahathir Mohamad malajziai miniszterelnök pedig közölte, hogy egy efajta csapást "háborús cselekménynek" tekintene. Egy malajziai napilap "Uncle Sam legjobb lakájának" nevezte az ausztrál kormányfőt.
A Bali szigetén októberben elkövetett robbantásos merényletben Ausztrália szenvedte el a legsúlyosabb emberáldozatot, a 185 halott közül 90 ausztrál állampolgár volt. Az ausztrál kormányfő kedden kifejtette: véleményét nagy körültekintéssel, óvatosan és átgondoltan fogalmazta meg, ezért semmit sem kíván visszavonni belőle.
Az ausztrál kormányfő nyilatkozata helyeslésre talált az Egyesült Államokban, ahol szokásos sajtóértekezletén hétfőn újságírói kérdésre válaszolva Ari Fleischer elnöki szóvivő kijelentette: szeptember 11. mindent megváltoztatott, és Bush elnök természetesen támogatja a megelőző csapással kapcsolatos ausztrál álláspontot.
Howard nézetei, a várakozásokkal ellentétben, nem váltottak ki komolyabb belpolitikai vihart a kontinensnyi országban. Az egyik tekintélyes helyi lap megfogalmazása szerint a "miniszterelnöknek nagy vonalakban igaza van abban, hogy bizonyos helyzetekben szükség van a megelőző akciókra, a jelenlegi kényes biztonsági helyzetben azonban nem volt bölcs dolog erről nyíltan beszélni."
Forrás: [ x ] |