A tízezer éves eltérés alapján több kutató is kétségbe vonja azt az elméletet, amely szerint minden ma élő ember ugyanabból csoportból származik.
Tízezer évet "késett" az emberiség Ausztrália benépesítésével: a legfrissebb vizsgálatok szerint az ötödik kontinens első lakosai 50 ezer évvel ezelőtt érkeztek a déli földrészre, nem pedig 60 ezer esztendeje, ahogyan ezt korábban becsülték.
A korkorrekció az Új Dél-Wales szövetségi államban található Mungo-tó környékéről 1974-ben előkerült emberi csontok mellől vett homokminták elemzésén alapul.
A tízezer éves eltérés alapján több kutató is kétségbe vonja azt az elméletet, amely szerint minden ma élő ember ugyanabból a mintegy 100 ezer évvel ezelőtt Afrikában megjelent csoportból származik.
James Bowler, a melboune-i egyetem munkatársa szerint a Mungo-tó környékén az első emberek 50-46 ezer évvel ezelőtt telepedtek meg. "Semmilyen bizonyíték nem utal arra, hogy a környéken már 60 ezer évvel ezelőtt is éltek volna emberek" - hangsúlyozta Bowler.
Szerinte azért is téves a korábbi időpont, mert az afrikai emberősök elterjedése a világon nagyon lassan zajló folyamat volt.
Az ausztráliai Mungo-tó a világ egyik legjelentősebb régészeti lelőhelye. Itt találták meg a világ első feljegyzett, 26 ezer évesre becsült hamvasztásos temetésének maradványait, valamint az innen származó leletekből sikerült kinyerni a világ legrégebbi mitokondriális DNS-ét is.
Forrás: [ x ] |